Quantcast
Channel: AETR.HU
Viewing all 100 articles
Browse latest View live

Jelenléti ív vagy munkaidő nyilvántartó? Súlyos kérdések!

$
0
0

12 éves oktatói, tanácsadói tapasztalattal a hátam mögött nyugodtan kijelenthetem, hogy

a fuvarozó vállalkozások legalább 80%-a nem ismeri a különbséget a jelenléti ív és a munkaidő nyilvántartás között, és azt, hogy MIÉRT IS HALÁLOS ez a keveredés.

 

Ez RETTENTŐ szankciókat eredményezhet!

 

Ez olyannyira fontos és félreértett témakör, és annyi mindent el lehet cseszni ezzel kapcsolatban, hogy hosszasabban is kifejtettem ezt a témát egy bejegyzésben!

 

Továbbá, mivel szükségesnek találtam, létrehoztam egy új weboldalt, melynek frappáns neve: fuvarozokmunkaideje.hu.

Keresd fel az oldalt, illetve, a cikket is oda tettem bele, mert így egyszerűbbnek tűnt. Sok hasznos, néhány, máshol eddig meg sem jelent cikket is olvashatsz az új weboldalon, pl.:

  • egy 12 milliós munkaügyi bírság történe;
  • munkaszerződés minta fuvarozók számára, letölthető Word dokumentumban;
  • 10 tévhit a munkaidőkerettel kapcsolatban;
  • a túlórák problémája a fuvarozóknál;
  • és egy csomó jogszabály, amiket letölthetsz, mert kellenek,
  • stb.

 

NE VÁRJ VELE! OLVASD EL MOST A CIKKET ÉS SZEMEZGESS AZ ÚJ WEBOLDAL TARTALMÁBÓL!

 

És ezt se hagyd ki! Július 31-ig még regisztrálhatsz! Utána nem lesz rá lehetőséged!

Gyerünk, NE várj vele, mert csak 2019. július 31-ig élhetsz ezzel a lehetőséggel!!! KATTINTS MOST!


Vis maior esetek, váratlan helyzetek –és ahogy ezt elcseszheted!

$
0
0

Időnként, talán gyakrabban is, mint szeretnéd, előfordulhat az az eset, amikor…

  • dugóba kerülsz, és esetleg “megszalad” a vezetési időd, vagy nem tudsz elegendő pihenőt tartani,
  • baleset miatt túlvezetésed lesz,
  • nem találsz időben parkolót,
  • váratlan útlezárásba, felújtásba, elterelésbe botlasz,
  • egy nem várt helyzet miatt meg kell szakítanod a pihenődet, és nem tudod, most mit tegyél ebben az esetben,
  • a főnök arra utasít, hogy mindenképp érj oda a fuvarral, de ezzel túlléped a vezetési idődet,
  • pihenőidő
    töltése közben a közúti ellenőr megszakítja a pihenődet, és kéri a
    korongokat, kártyát, egyszóval: ELLENŐRZÉST TART a pihenőidődben,
  • bármilyen egyéb dolog miatt veszélybe került a vezetési időd és/vagy a pihenőidőd betartása, és emiatt bajba kerülhetsz.

Gyakran kérdezik tőlem, hogy mi van akkor, ha “ezért vagy azért túl kellett vezetnem,  nem tudtam megtartani a teljes pihenőidőm vagy az ellenőr megszakította azt“. 

Más szavakkal, viszonylagos sűrűséggel belekerülhetsz abba a szituációba, amire ráfoghatjuk, hogy ez vis maior vagy valamilyen váratlan helyzet. Vagy épp NEM vis maior, miközben te akként kezeled.

 

De mitől vis maior a vis maior és mitől nem?

 

Mielőtt erre válaszolnék, előbb KÉT fontos információt szeretnék megosztani veled.

 


 

Az egyik az, hogy már csak Július 31-ig regisztrálhatsz a különleges éves előfizetésre! Utána már nem lesz rá lehetőséged! Ha eddig nem tetted ezt meg, akkor most tedd meg!

Gyerünk, NE várj vele, mert csak 2019. július 31-ig élhetsz ezzel a lehetőséggel!!! KATTINTS MOST!

 


 

A másik egy különleges rendezvény, amire szeretném, ha elmennél!

Mivel nekem vesszőparipám a hatékony oktatás, nem csak az, hogy “valahogyan legyünk túl rajta és pipáljuk ki, hogy megvolt”, ezért én komolyan veszek minden olyan dolgot, ami ezt támogatja, segíti, és nem utolsó sorban magam is használom.

A rendezvény címe: “Milliós veszteséget okoznak az emberi mulasztások”

Kit ne érdekelne ez?

  • minél kevesebb hiba és újravégzendő feladat a munkában;
  • gyors és hatékony betanítás (azt hiszem, ez mindent visz);
  • nulla vagy csak nagyon minimális hiba a beosztottak részéről;
  • annak elkerülése, hogy lassan tanulnak be és gyorsan meglépnek;
  • annak elkerülése, hogy a cégvezetőnek kell sokszor beugrania és kezelni a helyzetet a beosztott helyett (szervezés, feladat kiosztás, stb.);
  • és még jó néhány dolog, ami miatt jelentős mennyiségű pénzt veszít a cégvezető pusztán amiatt, hogy nem elég hatékony a betanítás, munkaszervezés és munkamorál.

Két INGYENES előadás is lesz ezzel kapcsolatban (nem én tartom, hanem az ebben profi szakemberek), amelyek egyikére nagyon örülnék, ha elmennél. Tudom, miről beszélek. Ehhez kattints ide és tudj meg több információt (mikor és hol, stb.)

 


 

És akkor a vis maior és a váratlan helyzetek…

Ott tartottunk, hogy…

… mitől is vis maior a vis maior és mitől nem?

SÚLYOS ára lehet annak, ha ezt NEM ismered fel, NEM akként kezeled, vagy ténylegesen NEM is kezelhetnéd akként, mert NEM az, noha szerinted az!

Ez a dolog nagyon fontos és nagyon jól kell értened, mert itt tényleges tapasztalatok alapján nagyon súlyos bírságokról beszélünk, amiket mindenképp szeretnél elkerülni.

Kattints erre a linkre vagy a pdf ikonra, és töltsd le az ezzel kapcsolatos cikket! Akár hallottál már a témáról, akár nem, mindenképpen hasznos lesz elolvasnod.

Elromlott a kártya, nem tud dolgozni a teherautó-sofőr! Mi van az új kártyákkal?

$
0
0

Az eredeti cikk ezen az oldalon jelent meg “Elromlott a kártya, nem tud dolgozni a teherautó-sofőr!” címmel, az itt közreadott cikk egy az egyben annak másolata: BAON – a Bács-Kiskun megyei hírportál.

A cikkhez egyenlőre én sem tudok többet hozzátenni, nem sikerült több infomációt szerezni, így sajnos, bizonyos esetekben valóban tétlenségre van kárhoztatva egy sofőr, ha pont “úgy jön ki a lépés”.

Ami biztos, ÉRVÉNYES KÁRTYA NÉLKÜL SENKI NE VEZESSEN digitális tachográfos járművet (kivéve a 15 naptári napig érvényes vezetési szabályt a kártya elvesztése vagy sérülése esetén, SEMMIKÉPP sem túllépve a 15 napot)!

Előtte még…

Mivel többen is érdeklődtetek a rendszerünk (TachografGURU) munkaügyi része iránt, lévén, sokan egyáltalán nem értik és nem tudják HELYESEN értelmezni és elszámolni a munkaidőket, így most egy AKCIÓVAL segítjük azt, hogy ezt IS helyesen csináld!

  • EGY ÉVES ELŐFIZETÉS ESETÉN, AMENNYIBEN TE CSINÁLOD A KIÉRTÉKELÉSEKET, 25% KEDVEZMÉNYT KAPSZ A GURUBÓL.
  • AMENNYIBEN AZT SZERETNÉD, HOGY MI CSINÁLJUK, TEHÁT BÉRBEN, AKKOR EGY ÉVES ELŐFIZETÉS ESETÉN 4 HÓNAPOT INGYEN MEGCSINÁLUNK (ez a kártyás feldolgozásokra érvényes csak, korongok esetén egyéni megbeszélés tárgya azok értékelése).

Egy HELYES munkaidő-összesítő (kattint a képre a nagyításhoz!)

Ne feledd, a munkaügyi lista, elszámolás NAGYON speciális, és kiemelt figyelmet szentelünk mi is neki, ahogy azt a fuvarozokmunkaideje.hu weboldalon is olvashatod!

Figyelem! Ez az akció csak augusztus 31-ig vehető igénybe! Tehát, ne várj vele sokat, ha nem szeretnél egy HELYTELENÜL elkészített munkaidő elszámolás miatt te is 12 milliós bírságot fizetni!


Keresd meg Nozdroviczky Sándort MOST ezzel kapcsolatban, nehogy késő legyen!

Hívd a következő számok valamelyikét:
+36 (70) 413-9623 vagy (30) 951-9856 vagy küldj emailt a tachografguru@gmail.com címre!


Több mint egy hónapja nem ülhet volán mögé egy kecskeméti teherautó-vezető, mert nem működik a tachográf kártyája, az új típusúak gyártása pedig még nem kezdődött el.

A Petőfi Népét megkereső – de névtelenséget kérő – kamionsofőr egy nemzetközi fuvarokat is vállaló megyei cégnél dolgozik. Pontosabban, jelenleg tétlenségre van kárhoztatva, mert mint azt elmondta, még július 1-jén váratlanul, minden előjel nélkül elromlott a digitális tachográfhoz való kártyája: a készülék hibakódokat írt ki, és le se olvasta a plasztiklapot. A tachográf a teherautókon és buszokon használt menetíró, amely rögzíti a jármű sebességét, a megtett út hosszát, az indulási és megállási időpontot, és méri, hogy a sofőr mennyit vezetett, milyen hosszú pihenőt tartott.

Az úr állítása szerint már másnap bement a kecskeméti járási hivatal közlekedési főosztályára, kifizette az új kártya kiállításának díját, 7700 forintot, viszont közölték vele, hogy egy ideig biztos várnia kell, mert most nyáron van az átállás a második generációs digitális tachográf kártyákra, és a gyártásuk még nem kezdődött el. Ez a várakozás viszont lassan másfél hónapja tart, ami elég nagy probléma, tekintve hogy a kamionos így nem tud dolgozni. Mint elmondta, az a nagy szerencséje, hogy munkáltatója korrekt módon áll a dologhoz, és nem mondott fel neki – úgy véli, ez a magatartás a mai világban nagyon ritka, de példaértékű. A teherautó-vezető azt is sérelmesnek tartja, hogy ha végre megérkezik, új kártyája nem öt évre fog szólni, mint szokás, hanem csak addig, amíg az elromlott is érvényes lett volna, azaz 2021 júniusáig – holott ő kifizette a teljes díjat. A kényszerszünet keresetkieséssel jár, ezért ügyvédjén keresztül kártérítést kért az Innovációs és Technológiai Minisztériumtól. Egy kollégája teljesen hasonló cipőben jár, neki is tönkrement a kártyája, és most várja a telefonhívást, végre mikor érkezik meg az új.

Digitális tachográf
Talán a jövő héten már minden sofőr megkapja a kártyáját
Fotó: Bús Csaba / Petőfi Népe

Új uniós rendelkezések értelmében június 15-e után kizárólag új típusú, második generációs digitális tachográf kártyákat adhatnak ki a tagállamok hatóságai. Ez azért vált szükségessé, mert az EU intelligens menetíró készülékek bevezetését írta elő, amelyek kapcsolódnak a globális navigációs műholdrendszerhez, és csatlakozni tudnak az intelligens közlekedési rendszerekhez is.

A változás országszerte több ezer sofőrt érint, és nyár elején sok volt a bizonytalanság, mikorra valósulhat meg az átállás. A minisztérium május végén azt jelezte a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesületének (MKFE), hogy várhatóan szep­temberig nem tudnak majd második generációs kártyát kiadni, ezért a három hónapon belül lejáró kártyákat június 15. előtt meg kell újítani. Az MKFE fel is hívta tagjai figyelmét, hogy ellenőrizzék a foglalkoztatott gépkocsivezetők kártyáinak érvényességi idejét, és szükség esetén haladéktalanul vegyék fel a kapcsolatot a kormányhivatallal, foglaljanak időpontot.

Megkeresésünkre a megyei kormányhivatal is közölte: a közlekedési hatóság az ügyfélfogadás során személyesen, valamint az interneten keresztül is figyelmeztetett a határidőre, és a nyilvántartásuk alapján érintett sofőröket telefonon is igyekeztek értesíteni.
Ez nem vigasztalja túlzottan a szerkesztőségünket megkereső urat, akinek nem lejárt, hanem használhatatlanná vált a kártyája. A tárcától megkérdeztük, hogy ideiglenesen az ilyen sofőrök nem kaphattak volna még régi típusút, de nem kaptunk választ, miként arra sem, számíthat-e valamekkora kártérítésre, tekintve hogy hetekre kiesett a munkából. Egyébként az MKFE is átmeneti megoldást javasolt a minisztérium illetékeseinek, amely ideiglenesen biztosította volna a tachográf kártya nélkül maradt teherautó-vezetők folyamatos munkavégzését.

Szerencsére úgy tűnik, megoldódik az ügy, tisztázódik a helyzet: a kormányhivatal ugyanis arról tájékoztatta lapunkat, hogy megkezdődött (eszerint a vártnál korábban) az új kártyák gyártása, a június 15-e után beérkezett igények teljesítése várhatóan a 32. hét végéig (azaz pénteken) befejeződött. Nemrég az egyesület honlapján is erről jelent meg egy hír, így jövő héten talán már minden, ilyen-olyan okból „kártyátlan” sofőr útnak indulhat.

Forrás: BAON – a Bács-Kiskun megyei hírportál

Mától 4 könyv a fuvarozók szolgálatában.
Kuzma Ferenc
AETR és fuvarozói munkaügyi szakértő
www.aetr.hu, www.onlinetachograf.eu, www.fuvarozokmunkaideje.hu

Digitális tachográf – alapproblémák.Amikkel MINDENKINEK tisztában kell lennie!

$
0
0
Alapproblémák, amiket sokan nem ismernek Készül egy új kiadvány, amiben több száz oldalon keresztül, több száz  képen keresztül fogom bemutatni majd a digitális tachográfok kezelését, az ezzel kapcsolatos hibákat, félreértéseket, minden olyan dolgot, amit tudni KELL minden sofőrnek. Rengeteg tapasztalat gyűlt össze ezzel kapcsolatban, és 11 év után még mindig […]

A 15 perces környezet esete

$
0
0
Egy gyakori probléma Az előző cikkemben írtam arról, hogy készül egy teljesen új kiadvány a digitális tachográfok kezelésével kapcsolatban. Leírtam, hogy a bevezetőben miről lesz majd szó. Ezeket nem ismétlem meg, mert ott elolvashatod (ha nem olvastad azt a cikket, akkor kattints ide!) .Figyelem! A következő cikkben folytatást is olvashatsz […]

Vezetési idő 1 vagy 2 órával történő meghosszabbítása a Mobilitási Csomag értelmében – hogyan kell ezt értelmezni?

$
0
0
KÉT dolog miatt írok most Többen jelezték nekem a héten, hogy szerettek volna élni a múlt hét péntek éjfélig érvényes könyvakcióval, csak későn értesültek róla – nem volt idejük már regisztrálni rá. Most nekik is lehetőséget adunk 2 napig még. A főcímben említett dologgal kapcsolatban NAGY félreértés van MÉG MINDIG. […]

Kérdések és válaszok – ti kérdeztétek, mi megválaszoltuk!

$
0
0
Régen jelentkeztem. Igen, sokat dolgoztam, többek között ezen a kiadványon is. Igen, sokan kerestek, sok kérdéssel, nap mint nap. Ezért is gondoltam, hogy előszedem ezt, “leporolom”, aktualizálom, a jelen problémáihoz igazítom és bemutatom. Mert sokan NEM IS HALLOTTATOK MÁR RÓLA. Újra megjelent! Utoljára 2015-ben volt kapható. Először 2012-ben adtuk ki. […]

Gyakori hibák

$
0
0
Gyakori hibák Most és a következő blogbejegyzésben néhány gyakran előforduló hibáról szeretnék írni. Bár úgy nevezem, hogy “hiba”, valójában ezek következményei azért jóval súlyosabbak. Ezeket az elmúlt évek személyes tachográf elemzései alapján mondom el neked. Olyan dolgok, amikre ODA KELL FIGYELNED!   Előtte azonban KÉT fontos dolgot szeretnék megemlíteni. 1. […]

Gyakori hibák 2 – 15 percen belül nincs lezárva a kártya

$
0
0
Gyakori hibák – 2. rész Folytatjuk a “gyakori hibák” sorozatot. Most megnézzük a “15 percen belül nincs lezárva a kártya” esetet. Itt egy megint csak gyakori hibáról írunk! Ha erről még nem értesültél… 1. Megjelent a legújabb kiadványunk az AETR témakörében, címe: A közúti fuvarozás és szállítás legfontosabb kérdései az […]

A 24 órás szabály megszegése – amikor HELYTELEN a napi pihenőidőd.

$
0
0
Gyakori hibák – 3. rész Folytatjuk a “gyakori hibák” sorozatot. Hogyan tudod HELYTELENÜL kivenni a napi pihenőidődet? De előbb, HA erről még nem értesültél… 1. Megjelent a legújabb kiadványunk az AETR témakörében, címe: A közúti fuvarozás és szállítás legfontosabb kérdései az utakon – 2021-es kiadás. Alcíme: Vállalkozások és gépjárművezetők kérdezték, […]

Bírósági ítélet: ha a sofőr nem tartja be a munkáltató utasítását a vezetési- és pihenőidőre, övé a felelősség (???)

$
0
0
Az ítélet Talán furcsa lehet ez a főcím, de nem véletlen. Nemrégiben olvastam a trans.info-n az ezzel kapcsolatos cikket, és úgy éreztem, MINDENKÉPPEN reflektálnom kell rá. Nem másolom be ide a cikket, erre a linkre kattintva elolvashatod, de röviden ismertetem a lényegét. Az olasz bíróság elfogadta egy fuvarozó cég fellebbezését, […]

2022-től érvényes változások

$
0
0
2022. februártól hatályos – határátlépési országkódok rögzítése a digitális menetíróban Korábban részletesebben írtam már a Mobilitási Csomag bizonyos pontjairól. Szeretnélek emlékeztetni arra, hogy a január 8-i és 15-i konferenciákon erről is részletesebben fogok (újra) beszélni, főleg az aktualitásokról és azokról a dolgokról, amiket leginkább hibásan alkalmaznak/értelmeznek. (Megjegyzés. Ezeket a szabályokat […]

Munkaidő vagy tevékenységi idő? Miért keveredik ez a két fogalom és mi a veszélye?

$
0
0
Keveredő fogalmak Munkaidő vagy tevékenységi idő? Örök téma! Ugyanis, a mai napig azt tapasztalom, hogy a KÉT fogalom teljes keveredésben van a legtöbb sofőr és munkáltató (sőt, még könyvelőknél is tapasztalom!) elméjében, sajnos. Ez azt jelenti, hogy nagyon sok ember számára nem különül el a két dolog egymástól, más szóval: […]

Kötelező lesz a kisautókra is…

$
0
0
Meglepő döntés: belföldi kisteherautókra is kötelező lesz a fuvarozói engedély Ezzel a címmel jelent meg a Fuvarlevél újságban egy cikk, ami így kezdődik: Az uniós jogszabálynál szigorúbb döntést hozott a magyar kormány. Májustól nem csak a nemzetközi fuvarozást végző, hanem a kizárólag belföldön fuvarozó vállalkozóknak is kötelező lesz a fuvarozói […]

A GKI továbbképzés utáni vizsgakötelezettség megszüntetését követelik a fuvaros szervezetek

$
0
0
A GKI továbbképzés utáni vizsgakötelezettség megszüntetését követelik a fuvaros szervezetek De előtte még egy fontos bejelentés! …………………………………………………………………..   ***** Teljes lett a tachográf szimulátor valamennyi funkciója!!! SPECIÁLIS AKCIÓ csak pár napig! ***** Szeretném bejelenteni, hogy a tachográfszimulátor mind a 3 funkciója TELJES! Ez azt jelenti, hogy az eddig Alapszimulációk és […]

Videó – 3 alapprobléma, amit sokan nem jól kezelnek

$
0
0
Ezek állandóan szembejönnek velem… Az alábbiakban egy videóban 3 alapvető problémát mutatok be, amivel folyton találkozom. A 28 napos letöltés valójában NEM 28 naptári napot jelent, még ha az ellenőr ezt is mondja! OUT funkció problémák a telephelyen – mi van, ha MÁS vezeti a járművet? Több jármű vezetése soráni […]

Videó-sorozat 2: a különbség egy 30 ezres és egy 300 ezres bírság között. Mikor melyikre számíts?

$
0
0
12 videó 6 videóblogban Folytatjuk újabb 2 videóval… NE hagyd ki ezeket se! Lehet, hogy egyik-másik épp NEM érint most téged, de ettől még tanulhatsz belőle, és bizony lehet, hogy valamelyik épp “betalál”. Ezért nézd meg őket! A videók hossza 1,5 és 5 perc közötti. GYAKORI HIBÁKKAL vagy épp aktuális […]

Videó-sorozat 3: amikor lejárt a kártyád vagy cserélni kell. Gyakori hibák itt is!!!

$
0
0
12 videó 6 videóblogban Íme, újabb 2 videó!   Sofőrkártya cseréje – mit tegyél, ha valamiért cserélni kell? Mi a helyzet akkor, ha VAN egy érvényes kártyád, de valamiért le kell cserélni? Megsérült, hibás, ellopták, stb. Tehát, NEM lejárt kártyáról van szó! Meddig vezethetsz ebben az esetben? És mit kell […]

Videó-sorozat 5: Ki számít utazó munkavállalónak és jó-e a “jelenléti ív” használata sofőröknél?

$
0
0
12 videó 6 videóblogban – folytatások Helytelen jogértelmezés részemről! Nagyon fontos korrekció! Figyelem! Az előző bogbejegyzésben a határátlépési országkóddal kapcsolatban egy fontos kiegészítést kell tennem, amire egy kedves ügyfelem hívta fel a figyelmemet, mivel helytelen jogértelmezés történt részemről! Emiatt az a videó kiegészítésre, korrigálásra szorul (sőt, azóta már töröltem is […]

Videó-sorozat 5: Ki számít utazó munkavállalónak és jó-e a “jelenléti ív” használata sofőröknél?

$
0
0

12 videó 6 videóblogban – folytatások

Helytelen jogértelmezés részemről! Nagyon fontos korrekció!

Figyelem! Az előző bogbejegyzésben a határátlépési országkóddal kapcsolatban egy fontos kiegészítést kell tennem, amire egy kedves ügyfelem hívta fel a figyelmemet, mivel helytelen jogértelmezés történt részemről! Emiatt az a videó kiegészítésre, korrigálásra szorul (sőt, azóta már töröltem is azt a videót).

Ahogy azt korábban többször is mondtam, oktatásokon is kihangsúlyozom, hasonlóan a könyveimhez, ahol szintén leírtam, miszerint én is tévedhetek egy jogszabály értelmezésében. Fenntartom magamnak a jogot ahhoz, hogy valamit én sem látok helyesen. Szerencsére ez nagyon-nagyon ritkán fordul elő, de VAN ilyen. Nem vagyok tévedhetetlen. A lényeg, hogy ÉSZREVEGYÜK a hibát és javítsuk!

Ezért mindig kihangsúlyozom, hogy ha eltérés van az általam elmondottak és a hatályos, érvényes jogszabályok között, akkor MINDIG a jogszabályt kell alapul venni. Nem véletlenül, mert ha az esetleges helytelen jogértelmezésem miatt esetleg valakit megbírságolnak, akkor az vitára adhat okot.

Természetesen, MINDENKI maga is felelős azért, hogy elolvassa, megfelelően értelmezze és alkalmazza a jogszabályokat, így egy szankció esetén mindenkinek megvan a maga felelőssége. Viszont ez NEM kisebbíti az én felelősségemet, miszerint felelős vagyok azért, amit kimondok. Így most korrigálnom kell egy dolgot, mert hibásan értelmeztem egy jogszabályi részt. Ezt egy kedves olvasóm jelezte felém, helyesen, amit most itt megteszek és ezúton is köszönöm neki, hogy felhívta rá a figyelmet (megjegyzés: az elmúlt évek során is pár alkalommal előfordult hogy valamit nem jól értelmeztem, emiatt korrigálni kellett, ez benne van a pakliban – szerencsére ritkán fordul elő).

A határ átlépésének rögzítési kötelezettsége a korongos menetírókra is vonatkozik!

A januári konferencián és az előző videóban is azt állítottam (ami a konferencia videóból származó rövid videó részlet), hogy a határátlépés rögzítése csak a kártyás járművekre vonatkozik. Jobban mondva, egyelőre csak sejttettem ezt!  Ez azonban nem igaz!

Kicsit nehéz értelmezni a jogszabályok összetettsége miatt, de elkerülte a figyelmemet a Mobilitási Csomag következő kiegészítése. Ez pedig a jogszabályban szereplő 2. cikk 11. bekezdésében olvasható, nevezetesen (most csak a nekünk fontos részt tettem ide be):

A 34. cikk a következőképpen módosul:

c) a (6) bekezdés a következő ponttal egészül ki:

„f) azoknak az országoknak a betűjeleit, amelyekben a napi munkaidejét megkezdi és befejezi. A járművezetőnek ezen túlmenően az adott tagállamban való első megállása megkezdésekor be kell írnia annak az országnak a betűjelét, amelybe a tagállami határ átlépését követően belép. Ezt az első megállást a határnál lévő vagy a határon való átlépést követő lehető legközelebbi megállóhelyen kell megtenni. Amennyiben valamely tagállami határ átlépése komppal vagy vonattal történik, a járművezetőnek az érkezési kikötő vagy vasútállomás szerinti ország betűjelét kell beírnia.”;

Mit jelent ez? Vegyük sorra röviden!

  • ez a pont a 165/2014/EK rendelet 34-ik cikkét módosítja, ami a kártyás és korongos menetírókról szól;
  • annak is a 6-os bekezdését egészíti ki;
  • a 6-os bekezdés az analóg (korongos) menetírókról szól, tehát, a korongos tachográfok használatával kapcsolatos kiegészítést tesz;
  • a 6-os bekezdés erről szó: “Az a járművezető, aki analóg menetíró készülékkel felsze­relt járművet vezet, bejegyzi az adatrögzítő lapjára a következő adatokat: “;
  • vagyis, arról, hogy MIKOR kell feljegyzést készítenie a korongra;
  • azért tette a Mobilitási Csomag ezt a kiegészítést, mert az eredeti (165-ös) rendeletben NEM szerepelt az f) pont, ott az e) pont volt az utolsó, így ezzel kiegészítették;
  • a lényeg ez: “A járművezetőnek ezen túlmenően az adott tagállamban való első megállása megkezdésekor be kell írnia annak az országnak a betűjelét, amelybe a tagállami határ átlépését követően belép.”;

Ez tehát azt jelenti, hogy a KORONGRA IS FEL KELL VEZETNI A HATÁRÁTLÉPÉSI ORSZÁGKÓDOT!!!

A gyakorlatban NEM látok erre más lehetőséget, mint azt, hogy a gépkocsivezető, amikor átlépi a határt, ugyanúgy, mint a kártyás menetírók esetében, ahol tud, megáll (most ezt nem részletezem, mert ez még jelenleg is képlékeny, hogy HOL lehet és nem lehet megállni), KIVESZI A KORONGOT, és a hátuljára kötelező jelleggel FELÍRJA az adott ország betűjelét. Tehát, KÉZZEL rögzíti a korong hátulján az országkódot. Ezzel nem szegi meg a koronghasználat, korongkivétel szabályát, mivel ebben az esetben jogszabály kötelezi erre.

Ehhez ismerni kell az országok betűjelét, de a lényeg, hogy valahogyan ezt a korongra is fel kell vezetnie.

Kérlek, hogy ezzel a kiegészítéssel kezeld ezt a dolgot! Ha valakinek további kérdése lenne ezzel kapcsolatban, akkor nyugodtan írjon! És elnézést a hiányos jogértelmezésért!

Hol lehet megállni és hol NE álljunk meg?

Az alábbiakban a trans.info oldalát csatolom, ahol elolvashatod az Európai Bizottság útmutatását a határátlépés rögzítésével kapcsolatban a tachográfon. Pontosabban, azt tudod megnézni, hogy hol nem szabad csinálniEhhez kattints ide!


Akkor most itt az újabb 2 videó!

Ki számít utazó munkavállalónak?

Egy ügyfelünk kérdezte a konferencián.

Ki számít utazó munkavállalónak? Én csak belföldön dolgozom, 7-17-ig. Telephelyen kezdek és ott is végzek.
Ha az vagyok, akkor mentes tevékenység esetén is az vagyok?

(További információhoz kattints ide: nyomtatott termékek) https://www.youtube.com/embed/n_KMM5PerM4


Jó-e a “jelenléti ív” használata sofőröknél?

Ismét egy olvasói kérdés a konferenciáról.

Belföldi munka esetén (telephelyen kezdek és végzek) jó a jelenléti ív használata, vagy munkaidő nyilvántartót kell használni?

(További információhoz kattints ide: nyomtatott termékek)

A Videó-sorozat 5: Ki számít utazó munkavállalónak és jó-e a “jelenléti ív” használata sofőröknél? bejegyzés először AETR.HU-én jelent meg.

Viewing all 100 articles
Browse latest View live